7 złotych zasad negocjacji

7 złotych zasad negocjacji

Zdolność do negocjacji jest niezbędna zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Skuteczni negocjatorzy powinni być obdarzeni kilkoma ważnymi cechami, takimi jak umiejętności komunikacyjne, jednoznaczne wyrażanie swoich myśli i celów, kultura osobista, wiedza, zdecydowanie, a także trzeźwa ocena sytuacji i określenie swoich priorytetów. Niestety, nie wszyscy się z nimi rodzą, więc aby czuć się swobodnie podczas rozmów biznesowych i osiągać zadowalające wyniki, trzeba się do nich odpowiednio przygotować. Pomocne będzie zapoznanie się z najpopularniejszymi taktykami negocjacyjnymi i kilkoma złotymi zasadami, które przygotowaliśmy specjalnie dla tych, którzy chcą być ekspertami w tej dziedzinie i z uśmiechem na twarzy osiągnąć wielki sukces negocjacyjny.

1. Jasno wyrazić swoje życzenia i wymagania. Pierwszą zasadą przejrzystych i udanych negocjacji jest zwięzłe i kulturalne przekazanie partnerowi rozmówcy swoich priorytetów, oczekiwań i celów. W tym celu, przed przystąpieniem do negocjacji, warto się przygotować i spisać listę z gradacją priorytetów firmy lub własnych.

2. Miej pozytywne nastawienie. Podstawową zasadą przed rozpoczęciem negocjacji jest pozytywne nastawienie do drugiej strony. Nie możemy siedzieć i rozmawiać z kontrahentem, któremu nie ufamy i z góry podejrzewamy, że będzie chciał nas wykorzystać w trakcie negocjacji.

3. Bądźcie elastyczni. Nie trzymaj się za wszelką cenę swojego początkowego stanowiska, prezentuj alternatywy, daj drugiej osobie wybór, oczywiście nie tracąc celu z oczu. Poszukaj punktów wspólnych dla siebie i swojego rozmówcy, przedstaw korzyści, jakie może przynieść proponowane przez Ciebie rozwiązanie.

4. Bądź asertywny. Oznacza to, że dajesz sobie prawo do wyrażania swoich emocji, postaw, opinii, potrzeb i granic bezpośrednio i stanowczo – z poszanowaniem uczuć, postaw, opinii, potrzeb i granic innych osób.

5. Kontroluj swoje emocje. Podczas negocjacji bardzo ważne jest, aby zarządzać swoimi emocjami. Bez względu na to, co usłyszysz w trakcie negocjacji, nie używaj tonu oskarżenia. Nie mów, że np. wcześniej druga strona obiecywała lepsze warunki do kolejnej umowy i nic z tego nie wyszło. Nie obwiniaj też rozmówcy za żadne nieskuteczne działania.

6. Bądźcie przygotowani. Zbierz jak najwięcej informacji o firmie i pracowniku, z którym będziesz negocjować. Pokaż swoją wiedzę na temat produktu, usług i działalności firmy. Prowadząc dogłębne badania, możesz zdobyć ważne punkty przetargowe, nie wspominając o poprawie swojego profesjonalnego wizerunku.

7. Słuchaj. Ważne jest również, aby umieć właściwie słuchać i analizować wypowiedzi kontrnegocjacji. Cecha ta wiąże się z umiejętnością analizowania argumentów rozmówcy, logicznego formułowania własnych opinii i żądań.

Pamiętając i rozwijając te 7 cennych zasad, będziesz w stanie maksymalnie wykorzystać swoje możliwości negocjacyjne i osiągnąć zadowalające wyniki.

Skomentuj:
Komentarz
Name
Email