10 / 11 / 2020

Czym jest dochód pasywny?

Dochód pasywny - co to jest i jak go osiągnąć? W biznesie dochód pasywny wydaje się być wymarzonym źródłem pieniędzy, które bez wkładu czasu i pracy wnoszą wkład do budżetu. Jako przedsiębiorca na pewno słyszałeś to określenie więcej niż raz, ale czym jest dochód pasywny, co to znaczy, a w rzeczywistości jest to dochód całkowicie pasywny? Jak stworzyć źródła dochodu pasywnego, które z czasem nie będą wymagały żadnego lub minimalnego zaangażowania i będą stale generowały dochód? Co więcej, jakie są najbardziej popularne możliwości uzyskania takiego dochodu. Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Definicja pasywnego dochodu
Pasywny dochód to dochód, który możemy osiągnąć bez ciągłego angażowania własnej pracy. W przypadku dochodu pasywnego, gdy praca, czas lub pieniądze zostaną przeznaczone na biznes, pomysł, pracę lub majątek, przyniesie nam to korzyści finansowe na długi czas. W przykładzie modelowym idea pasywnego dochodu to sytuacja, w której po uzyskaniu tzw. wolności finansowej nie musimy angażować naszego czasu lub pracy, aby czerpać korzyści finansowe z naszych działań. Wystarczy, że raz na jakiś czas będziemy monitorować biznes, ale nie będziemy musieli wkładać naszej energii w dochód pasywny każdego dnia, jak w przypadku pracy na pełen etat.

Pomysły na pasywny dochód

Istnieje wiele sposobów na osiągnięcie pasywnego dochodu. Różnią się one w zależności od branży, kosztami początkowymi, ryzykiem i ramami czasowymi wykorzystania danego pasywnego dochodu. Istnieje zatem wiele sposobów na osiągnięcie pasywnego dochodu - niektóre z nich wymagają wysokich kosztów początkowych, inne nie są w ogóle związane z tą potrzebą.


Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne pomysły na osiągnięcie pasywnego dochodu:

- Nieruchomości - kupno mieszkania i jego wynajem, co miesiąc otrzymując zapłatę od najemców, ale pamiętamy też, że musimy ponieść pewne koszty, np. podatku, czynszu, remontów.

- Grunty - podobną metodą jest wynajem gruntów, a my możemy zarobić na zwiększeniu ich wartości.

- Odsetki od lokat bankowych - duża ilość pieniędzy na lokacie oznacza, że możemy zarobić na generowanych przez nią odsetkach.

- Przychody z tytułu praw autorskich, patentów i licencji pozwalają nam również na osiąganie regularnych zysków. Opatentowanie wynalazku i zarabianie pieniędzy poprzez udzielanie licencji na jego wykorzystanie.

- Dochody z marketingu sieciowego - marketingu wielopoziomowego (MLM) - po zbudowaniu własnej struktury współpracowników możemy otrzymywać prowizje od ich obrotów.

- Blog - Stworzenie bloga do sprzedaży linków partnerskich i artykułów sponsorowanych na jego temat - można stworzyć blog na dowolny temat, a gdy jest on popularny, sprzedawać umieszczone na nim linki.

- Reklama zewnętrzna - zapewnij miejsce na reklamę, np. billboard w Twoim ogrodzie.

- Inwestowanie na giełdzie - jeśli masz kapitał, możesz spróbować swoich sił na giełdzie. Jest to szybki, ale i ryzykowny sposób na zarabianie pieniędzy bez dużej ilości pracy.

- Depozyty - jest to mniej efektywny, ale bezpieczny sposób na zarabianie pieniędzy.

- Książka, aplikacja, kurs - pisanie książki, tworzenie kursu lub aplikacji i czerpanie zysków z jej sprzedaży.

 

powrót do listy artykułów