Czy warto inwestować w kryptowaluty?

Czy warto inwestować w kryptowaluty?

Dla niektórych z nas jest to tajemniczy świat i naprawdę nieznany temat. Jednak osoby, które szukają sposobów na niestandardowe inwestycje, mogły słyszeć o kryptowalutach. W świecie internetu jest ich już bardzo dużo. Najbardziej znaną kryptowalutą jest bitcoin, który powstał jako pierwszy i zachęcił inwestorów dość mocnymi skokami wartości. Ci, którzy zainwestowali w bitcoina w odpowiednim momencie, byli w stanie osiągnąć wysokie stopy zwrotu, co zachęcało coraz więcej śmiałków do reklamowania tematu kryptowalut. Czym one tak naprawdę są i czy warto w nie inwestować?

Co to jest kryptowaluta?

Pełna nazwa kryptowaluty to waluta kryptograficzna, inaczej mówiąc waluta wirtualna. Jej właściciel posiada ją na swoim komputerze, lub w aplikacji na smartfonie, a wszystkie transakcje odbywają się w sposób elektroniczny. Wszystkie jednostki danej kryptowaluty posiadają swoje unikalne kody, które chronią je przed kopiowaniem lub wielokrotnym użyciem.  W przypadku kryptowalut nie istnieje żadna instytucja nadzorująca ich rynek i transakcje w jego obrębie.

Nic nie reguluje ich podaży i nic nie wpływa na ich cenę. Kryptowaluty podlegają jedynie mechanizmom rynkowym, a ich notowania są przez nie kształtowane. Jedynym mechanizmem, który wpływa i kształtuje ich obraz i wartość, są codzienne sytuacje rynkowe. Jednym słowem, kryptowaluty nie są pod żadnym nadzorem.

Czy warto inwestować w kryptowaluty?

Inwestorów do inwestowania w kryptowaluty mogą zachęcać ich niezwykle wysokie ceny. Z drugiej strony, jest wielu sceptyków tego sposobu inwestowania. Na przykładzie bitcoina widać, że wzrost jego notowań już znacznie wyhamował. Z reguły mechanizmy rynkowe są tak skonstruowane, że ceny nie mogą rosnąć w nieskończoność, a taki stan rzeczy trwa już bardzo długo.

Dlatego sceptycy ostrzegają przed narastającą bańką spekulacyjną, która staje się coraz bardziej wyraźna. Ludzie zachęceni wzrostem cen i wysokimi stopami zwrotu osiąganymi przez innych decydują się również na inwestycje, co przyczynia się do jeszcze większego wzrostu. Istnieje jednak ryzyko, że w końcu zainteresowanie się skończy lub znacznie spadnie, a wtedy wykresy pójdą w dół.

Co więcej, osoby, które jakiś czas temu kupiły kryptowalutę, mogą w końcu chcieć zrealizować zyski i je wyprzedać, co również może doprowadzić do spadków. Gdyby to się stało na większą skalę, ta bańka spekulacyjna pękłaby, a spadki mogłyby być bardzo gwałtowne i w konsekwencji spowodować bardzo poważne straty dla inwestorów.

Nie jest łatwo odpowiedzieć na pytanie, czy warto inwestować w jakieś aktywa, tak jak w przypadku kryptowalut. Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Na pewno da się na tym zarobić, ale trzeba mieć wyczucie, kiedy w razie potrzeby się wycofać.

Skomentuj:
Komentarz
Name
Email