Czym jest dochód pasywny?

Czym jest dochód pasywny?

Dochód pasywny – co to jest i jak go osiągnąć? W biznesie dochód pasywny wydaje się być wymarzonym źródłem pieniędzy, które bez wkładu czasu i pracy wnoszą wkład do budżetu. Jako przedsiębiorca na pewno słyszałeś to określenie więcej niż raz, ale czym jest dochód pasywny, co to znaczy, a w rzeczywistości jest to dochód całkowicie pasywny? Jak stworzyć źródła dochodu pasywnego, które z czasem nie będą wymagały żadnego lub minimalnego zaangażowania i będą stale generowały dochód? Co więcej, jakie są najbardziej popularne możliwości uzyskania takiego dochodu. Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Definicja pasywnego dochodu

Pasywny dochód to dochód, który możemy osiągnąć bez ciągłego angażowania własnej pracy. W przypadku dochodu pasywnego, gdy praca, czas lub pieniądze zostaną przeznaczone na biznes, pomysł, pracę lub majątek, przyniesie nam to korzyści finansowe na długi czas. W przykładzie modelowym idea pasywnego dochodu to sytuacja, w której po uzyskaniu tzw. wolności finansowej nie musimy angażować naszego czasu lub pracy, aby czerpać korzyści finansowe z naszych działań. Wystarczy, że raz na jakiś czas będziemy monitorować biznes, ale nie będziemy musieli wkładać naszej energii w dochód pasywny każdego dnia, jak w przypadku pracy na pełen etat.

Pomysły na pasywny dochód

Istnieje wiele sposobów na osiągnięcie pasywnego dochodu. Różnią się one w zależności od branży, kosztami początkowymi, ryzykiem i ramami czasowymi wykorzystania danego pasywnego dochodu. Istnieje zatem wiele sposobów na osiągnięcie pasywnego dochodu – niektóre z nich wymagają wysokich kosztów początkowych, inne nie są w ogóle związane z tą potrzebą.


Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne pomysły na osiągnięcie pasywnego dochodu:

– Nieruchomości – kupno mieszkania i jego wynajem, co miesiąc otrzymując zapłatę od najemców, ale pamiętamy też, że musimy ponieść pewne koszty, np. podatku, czynszu, remontów.

– Grunty – podobną metodą jest wynajem gruntów, a my możemy zarobić na zwiększeniu ich wartości.

– Odsetki od lokat bankowych – duża ilość pieniędzy na lokacie oznacza, że możemy zarobić na generowanych przez nią odsetkach.

– Przychody z tytułu praw autorskich, patentów i licencji pozwalają nam również na osiąganie regularnych zysków. Opatentowanie wynalazku i zarabianie pieniędzy poprzez udzielanie licencji na jego wykorzystanie.

– Dochody z marketingu sieciowego – marketingu wielopoziomowego (MLM) – po zbudowaniu własnej struktury współpracowników możemy otrzymywać prowizje od ich obrotów.

– Blog – Stworzenie bloga do sprzedaży linków partnerskich i artykułów sponsorowanych na jego temat – można stworzyć blog na dowolny temat, a gdy jest on popularny, sprzedawać umieszczone na nim linki.

– Reklama zewnętrzna – zapewnij miejsce na reklamę, np. billboard w Twoim ogrodzie.

– Inwestowanie na giełdzie – jeśli masz kapitał, możesz spróbować swoich sił na giełdzie. Jest to szybki, ale i ryzykowny sposób na zarabianie pieniędzy bez dużej ilości pracy.

– Depozyty – jest to mniej efektywny, ale bezpieczny sposób na zarabianie pieniędzy.

– Książka, aplikacja, kurs – pisanie książki, tworzenie kursu lub aplikacji i czerpanie zysków z jej sprzedaży.

Skomentuj:
Komentarz
Name
Email