Doradcy inwestycyjni - kim oni są i kiedy ich potrzebujesz?

Doradcy inwestycyjni – kim oni są i kiedy ich potrzebujesz?

Jeśli zamierzasz zainwestować w startupy lub inną inwestycję, jest szansa, że znasz już doradców inwestycyjnych i/lub już nawet z nimi współpracowałeś. Nie można ich mylić z doradcami finansowymi. Kim jest dokładnie doradca inwestycyjny?

Z definicji doradca inwestycyjny, czyli makler giełdowy, to jedna osoba lub grupa osób, które udzielają rekomendacji i przeprowadzają analizy dotyczące inwestycji. Ta osoba lub grupa ludzi często posiadająca uznaniową władzę nad aktywami inwestora i może podejmować decyzje w jego imieniu bez uprzednich konsultacji. Oczywiście, ich usługi nie są bezpłatne. Kiedy inwestor powinien zatrudnić doradcę inwestycyjnego? Jeśli zapytasz doradcę, z pewnością powie Ci, że powinieneś zawsze korzystać z jego usług, natomiast doświadczeni inwestorzy mogą Ci powiedzieć, że nie potrzebujesz go nigdy. Cóż, nie ma jasnej odpowiedzi, ponieważ decyzja należy do Ciebie. Są jednak sytuacje w których powinniśmy się zastanowić nad współpracą z doradcą inwestycyjnym.

Po pierwsze, im więcej masz pieniędzy, które chciałbyś zainwestować, tym bardziej powinieneś pomyśleć nad współpracą z doświadczonym brokerem. Nad współpracą powinny zastanawiać się osoby, które mają większy zasób funduszy. Osoby posiadające niewielki kapitał, aby uniknąć opłat, powinny dokładnie zapoznać się z ofertami dostępnymi na rynku i samodzielnie podjąć decyzję. Większość brokerów pobiera opłatę transakcyjną za każdym razem, gdy dokonywana jest transakcja, a ponadto opłata ta jest różna. Jeśli dokonujesz małych inwestycji, to koszty te szybko się sumują.

Po drugie, zastanów się nad swoimi potrzebami i własnymi możliwościami. Jeśli Ty, inwestor, posiadasz już wiedzę w zakresie inwestowania, jesteś w stanie podejmować własne decyzje i jesteś zadowolony z wyniku, to czy współpraca z doradcą inwestycyjnym jest konieczna?? Jeśli inwestor nie bierze pod uwagę kosztów alternatywnych, nie ma prawie żadnego powodu, poza własnym komfortem, dla takiej współpracy. Jeśli jednak jesteś niedoświadczony i czujesz się zagubiony, jeśli chodzi o inwestowanie, to przed dokonaniem inwestycji powinieneś skonsultować się z profesjonalistami, chyba że nie przeszkadza Ci ryzyko.

Po trzecie, jakie są Twoje oczekiwania? Jeśli uważasz, że doradca inwestycyjny podwoi Twoje środki w ciągu nocy, to czeka Cię niespodzianka. Nie ma żadnej gwarancji i w związku z tym, jeśli ktoś obiecuje cokolwiek innego niż ryzyko, należy uważać. Jeśli znajdujesz się w sytuacji, w której chcesz inwestować długoterminowo, a nie tylko sporadycznie, to zatrudnienie doradcy może być lepszą opcją niż samotne inwestowanie. Dlaczego? Ponieważ ciągłe pokonywanie rynku jako inwestora jest prawie niemożliwe. Koszt możliwości, pamiętasz? Profesjonalista będzie mógł zainwestować swój czas w celu włączenia aktualnych informacji i cen do swoich prognoz. Przecież to jest ich praca.

Tak więc, choć nie ma jasnej odpowiedzi, kiedy należy zatrudnić doradcę, istnieją sytuacje, w których może być dobrym pomysłem, aby pójść tą drogą. Ale to wszystko zależy od Twojej konkretnej pozycji.

Skomentuj:
Komentarz
Name
Email