Inwestor vs. Partner Biznesowy - kim lepiej zostać?

Inwestor vs. Partner Biznesowy – kim lepiej zostać?

Partner biznesowy kontra inwestor – jaka jest różnica? Która pozycja generuje większe zyski? W większości przypadków inwestorzy i partnerzy odgrywają dwie odrębne i różne role w organizacji. Zanim odpowiemy na to pytanie, należy zacząć od zdefiniowania zadań i rozróżnienia tych dwóch pojęć.

Partner biznesowy to osoba, która pełni zasadniczą funkcję w utrzymaniu, zarządzaniu i tworzeniu udanego przedsiębiorstwa. Tworzy on wartość, zarówno własną, jak i firmy, poprzez rozwój przedsiębiorstwa. Partner może zainwestować albo kapitał albo czas na swoją własność i aktywnie uczestniczyć w funkcjonowaniu i strategii firmy.

Inwestorem jest osoba lub grupa osób, których zadaniem jest tylko dostarczenie kapitału do firmy w oczekiwaniu na przyszłe zyski finansowe. Mogą oni, zgodnie ze swoimi preferencjami, podjąć się pasywnej roli i pozwolić innym osobom prowadzić codzienną działalność.

Co jest wygodniejsze?

Odpowiedź na to pytanie wymaga wielu rozważań. Wszystko zależy od wielkości kapitału w postaci czasu i chęci danej osoby. Kiedy chcesz zostać partnerem w przedsiębiorstwie, musisz spełnić kilka warunków.

Przyszły partner powinien spełniać następujące warunki:

– kwalifikacje zawodowe – będąc partnerem należy posiadać odpowiednie kwalifikacje i wiedzę z zakresu funkcjonowania danej dziedziny.
– czas – osoba chcąca zostać partnerem musi liczyć się z tym, że najprawdopodobniej będzie musiała wziąć aktywny udział w funkcjonowaniu firmy. Wiąże się to z dużą inwestycją czasu.
– umiejętność przewidywania – partner musi być w stanie wskazać najbardziej odpowiednie rozwiązania dla firmy i uczestniczyć w tworzeniu jej strategii na przyszłość.

Z drugiej strony, inwestor:

– środki finansowe – powinien zainwestować kapitał w rozwój firmy.

– rezygnuje z kontroli – inwestorzy zazwyczaj nie biorą aktywnego udziału w funkcjonowaniu firmy, ale liczą na innych ludzi.

– mniejsze ryzyko – inwestor jest odpowiedzialny za zobowiązania spółki tylko w wysokości swojego wkładu własnego.

Wszystko zależy od tego, ile czasu i umiejętności chcesz poświęcić danej organizacji. Kiedy inwestujesz, jesteś mniej zaangażowany w działalność firmy i jej strategię, a liczysz tylko na zysk. Jako partner możesz również liczyć na zysk, często wyższy, ale uzyskasz go wyłącznie dzięki poświęceniu swojego czasu i wysiłku.

Skomentuj:
Komentarz
Name
Email