Inwestowanie - jak bezpiecznie pomnażać kapitał?

Inwestowanie – jak bezpiecznie pomnażać kapitał?

Każdy skuteczny biznesmen, profesjonalista czy przedsiębiorca, któremu udało się zgromadzić większą sumę pieniędzy, wie, jakie poczucie bezpieczeństwa daje taka poduszka finansowa. Niestety nadwyżki, które zalegają na koncie bankowym nie zwracają się w zauważalny sposób i leżą odłogiem. Dlatego warto znaleźć sposób, aby poprzez inwestycje pomnożyć, lub chociaż nieznacznie powiększyć swój kapitał. Jak bezpiecznie inwestować pieniądze i pomnażać swój kapitał? Czy wybrać bezpieczną lokatę, która jednak nie daje zbyt dużych zysków? A może warto zaryzykować i zacząć inwestować na giełdzie? Sposobów na inwestowanie jest wiele – jedne są bardziej ryzykowne od innych. Dziś postaramy się znaleźć kilka najbezpieczniejszych opcji dla początkujących inwestorów.

Lokaty i konta oszczędnościowe


Jednymi z najbezpieczniejszych form inwestowania gotówki są konta oszczędnościowe i lokaty. Jest to zazwyczaj pierwsza metoda, po którą sięgają początkujący inwestorzy. Jaka jest różnica między kontem oszczędnościowym a lokatą? Na lokacie pieniądze są zamrożone na określony czas, po którym następuje wypłata zysku. Jeśli się nie powstrzymamy i będziemy chcieli wypłacić nasze pieniądze wcześniej, taki ruch oznacza zazwyczaj pożegnanie się z dodatkowymi odsetkami. Lokata jest dobra dla osób, które mają tendencję do wydawania pieniędzy na bieżące przyjemności, przez co trudno im odkładać większe kwoty. Jeśli chodzi o konto oszczędnościowe, to zazwyczaj jest ono niżej oprocentowane niż lokata, ale jego zaletą jest to, że pieniądze mamy cały czas pod ręką – jeśli wypłacimy je na pilne potrzeby, nie tracimy całego zysku. Przelewy na konto wykonuje właściciel konta lub można zdecydować się na zlecenie stałe. Niestety, lokując pieniądze na lokacie, nie możemy liczyć na spektakularne zyski. Ich oprocentowanie sięga zazwyczaj 4%. Czy warto więc zainteresować się tą formą pomnażania pieniędzy? Odpowiedź brzmi: tak! Takie formy inwestowania to pewny, choć niewielki zysk, zwłaszcza jeśli mamy odłożoną niewielką kwotę. Założenie lokaty jest proste, a w niektórych bankach można to zrobić całkowicie online.


Fundusze inwestycyjne


Fundusze inwestycyjne są dla tych, którzy chcą inwestować pieniądze jak profesjonaliści, ale nie mają odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w dziedzinie finansów. Jest to świetny wybór dla osób początkującychstawiających pierwsze kroki w temacie pomnażania pieniędzy. Zarabianie polega na tym, że specjaliści od funduszy zbierają kapitał od inwestorów, czyli osób, które chcą zainwestować swoją gotówkę, a następnie inwestują ją dalej. Wszelkie dodatkowe pieniądze, które uda się w ten sposób pozyskać, są dzielone między właściciela kapitału a jego opiekuna funduszu. Środki inwestowane są najczęściej w bony skarbowe, akcje spółek notowanych na giełdzie, lokaty bankowe lub inne instrumenty finansowe. Wadą tego typu rozwiązań jest to, że ich zadaniem jest przede wszystkim inwestowanie gotówki, a zysk czy bezpieczeństwo klientów ma znaczenie drugorzędne. Trzeba więc liczyć się z tym, że jeśli rynek spadnie, inwestor nadal będzie obracał naszymi środkami, co może wiązać się ze stratą dla osoby, która zdeponowała swoje pieniądze, więc może to być ryzykowne.

Naszym zdaniem są to najbezpieczniejsze opcje dla początkujących inwestorów, więc jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem przy minimalnym ryzyku, to rozważ wyżej wymienione opcje.

Skomentuj:
Komentarz
Name
Email