Jak pandemia w 2020 roku wpłynęła na startupy?

Jak pandemia w 2020 roku wpłynęła na startupy?

Nie ma wątpliwości, że Covid-19 wpłynął na prawie każdą osobę na Ziemi. Firmy zamykają drzwi, szkoły zostały zamknięte, w niektórych częściach świata wprowadzono surowe ograniczenia, a ludzie zostali poproszeni o pozostanie w domu. Podczas gdy większość ludzi przyzwyczaja się do tej nowej rzeczywistości, startupy miały już trudności przed falą nowej pandemii. Jakie są teraz wyzwania dla startupów?

Wiele obiecujących startupów, które według prognoz wykażą intensywny wzrost, zmaga się obecnie, niektóre mogą nawet zawieść przed końcem roku. Problemem jest ten, który zawsze pojawia się w czasach problemów: blokowanie wydatków klientów. Z powodu utraty klientów większość z tych obiecujących firm zwolni lub w najbliższej przyszłości zwolni znaczną część swoich pracowników. Niektóre mogą nawet zamrozić operacje, jeśli jeszcze tego nie zrobiły. Jakie inne problemy mogą wystąpić tuż za zakrętem?

Coraz trudniej jest znaleźć inwestorów, a tym bardziej, gdy opadnie kurz. Spółkom portfelowym nakazuje się obniżać koszty i oszczędzać kapitał. Mówi się im również, aby zmniejszyły swoje plany dalszego wzrostu. Kapitaliści venture capital ostrzegali również przed potencjalną recesją. W Europie wyceny w początkowych rundach finansowania spadły już z 10 do 30%. Co z liczbami? Statystyki są trudne do zdobycia, ale niedawno przeprowadzone badanie ujawniło pewne dane, informacje dostarczone przez 200 firm w Europie. Oto, co mają ze sobą wspólnego:

• 40% z tych firm odnotowało spadek przychodów o ponad 25% w samym marcu.
• 30% obniżyło pensje, a prawie połowa całkowicie zamroziła zatrudnienie.
• Prawie połowa przestała reklamować się w Internecie.
• 40% bezpośrednich zbiórek funduszy zostało opóźnionych, a 41% rozważa zaciągnięcie długu wysokiego ryzyka.

Jak kryzys wpłynął na nich bezpośrednio, jeśli chodzi o nowe fundusze? Duża część ankietowanych została negatywnie dotknięta następująco: przedłużono harmonogram, opóźniono finansowanie, zaproponowano gorsze warunki, inwestorzy wycofują się z umów lub inwestorzy po prostu nie dokonują nowych inwestycji. Czego te firmy najbardziej potrzebują poza finansowaniem i klientami? Wsparcie ze strony inwestorów.

Firmy błagają o wsparcie, zwłaszcza te, które poważnie walczą. Większość chce wsparcia w zakresie prognozowania, formalności prawnych lub zmian zasad. Jednak duża część z nich prosi o wsparcie związane z finansowaniem lub poszukuje wsparcia w nauce dostosowania swojego marketingu. Podczas gdy większość tych firm boryka się z trudnościami, inwestorzy również mają trudności z zapewnieniem tego wsparcia.

Po prostu nigdy nie widzieliśmy pandemii na taką skalę w ciągu naszego życia. Chociaż prawdziwe efekty nie będą znane od dłuższego czasu, przyszłość z pewnością wygląda na ponure dla niektórych. Mamy nadzieję, że wszyscy wkrótce wrócimy do naszego normalnego życia i ostatecznie wyjdziemy silniejsi.

Skomentuj:
Komentarz
Name
Email