Jak zainwestować w firmę lub ją kupić?

Jak zainwestować w firmę lub ją kupić?

Jeśli chcemy dobrze zainwestować nasze pieniądze, to na samym początku, trzeba sobie zadać pytanie: jak długo możemy czekać na zwrot pieniędzy? Im dłużej możemy czekać, tym więcej można zyskać. Inwestując dzisiaj w firmę, która dopiero, co się rozwija, często musimy czekać nawet dziesięć lat, żeby coś na tym zarobić. Zauważmy, że jedna z największych firm, która zajmuje się tworzeniem gier- jeszcze kilka lat temu była mało znana. Dzisiaj, jeśli ktoś wtedy kupił ich akcje i zainwestował pieniądze, uznając, że jest to firma do inwestycji, to w chwili obecnej jest bogaty. Właśnie tak to się odbywa i trzeba patrzeć na przyszłość.

Dlaczego warto zainwestować w kupno firmy?

Pierwszą, a zaraz najważniejszą zaletą nabycia firmy na sprzedaż, jaką jest np. spółka, jest duża oszczędność czasu. Spółka z o.o. rejestrowana drogą tradycyjną, wymaga poświęcenia od kilku dni do nawet kilku tygodni. Jeśli decydujemy się na bycie VAT-owcem, musimy przejść również przez uciążliwe procedury urzędu skarbowego. Często oczekiwanie na wizytę urzędnika skarbowego trwa nawet kilka tygodni. W tym czasie tracimy szansę na współpracę z kontrahentami, którzy wymagają od nas bycia wiarygodnym płatnikiem VAT.

Istniejące już firmy na sprzedaż, które są jednocześnie doskonałą propozycją firmy do inwestycji, zwalniają nas z szeregu czasochłonnych, oraz niejednokrotnie stresujących formalności, sięgających od ok. 30 do nawet 90 dni. Kupowanie spółek, gotowych do rozpoczęcia działalności, zwiększa również naszą autentyczność, oraz atrakcyjność wizerunkową. Firmy zakładane od zera, nie posiadają bowiem żadnej historii finansowej, zwiększającej wiarygodność wobec potencjalnych kontrahentów. Firma na sprzedaż, która prowadzi działalność już od jakiegoś czasu, może pochwalić się regularnie składanymi sprawozdaniami finansowymi, co jest dowodem jej uczciwości. Dodatkowo, tego typu przedsiębiorstwa, będące atrakcyjnymi firmami do inwestycji, posiadające odpowiednią historię finansową, mają większą szansę na wzięcie udziału w przetargach lub konkursach o dotacje finansowe, gdzie brany jest pod uwagę staż, rozumiany przez okres czasu, jaki widniejemy w bazie KRS.

A może start-up?

Startup lub start-up, to tymczasowa organizacja lub młode przedsiębiorstwo, cechujące się innowacyjnością i poszukujące modelu biznesowego, który zapewniłby mu zyskowny wzrost.

Istnieje wiele sposobów na inwestowanie, a jedną z nich jest crowdfunding udziałowy, który pozwala na zebranie potrzebnego kapitału dla startupu od inwestorów w zamian za udziały w spółce. Jest to dobra alternatywa zarówno dla nowo powstałych firm do inwestycji, które poszukują finansowania jak i dla inwestorów, dla których nawet niewielki wkład finansowy, daje możliwość na łatwość zysku przy względnie niewielkim ryzyku. Kolejną możliwością, jest model polegający na przekazaniu środków wyspecjalizowanym firmom, które za niejako pasywnego inwestora ulokują środki wedle swojej najlepszej wiedzy i w oparciu o wypracowane przez lata kompetencje.

Skomentuj:
Komentarz
Name
Email