Jak znaleźć partnera biznesowego?

Jak znaleźć partnera biznesowego?

Planujesz przejść na „swoje”, masz pomysł, ale właśnie zdałeś sobie sprawę, że wspaniale byłoby mieć partnera, który podzielałby Twoją pasję. Więc co teraz? Szukasz wspólnika/partnera biznesowego? Właściwe pytanie powinno brzmieć: jak znaleźć dobrego partnera biznesowego?

Partner biznesowy powinien wesprzeć Cię w każdej sytuacji, podzielić się z Tobą swoimi pasjami, doświadczeniami, pomóc w podejmowaniu najważniejszych oraz najtrudniejszych decyzji. Taka współpraca byłaby idealnym rozwiązaniem. Pytanie brzmi: jak znaleźć takiego partnera biznesowego? Istnieje kilka pomysłów na jego znalezienie:

1. Spójrz na dawnych i obecnych współpracowników.

Być może masz współpracowników lub ludzi, którzy pracują teraz nad Twoim projektem, którzy są świetni w swojej obecnej pracy; widzisz tę iskrę w ich oczach, kiedy mówisz o swoim biznesie. Cóż, dlaczego nie podejść do nich z pomysłem? Jest to jedna z najwygodniejszych metod znalezienia partnera biznesowego. Dlaczego? Bo już wiesz, w jaki sposób pracują, jakie mogą mieć pomysły. Czy są one wiarygodne, uczciwe, pracowite i godne zaufania? Jeśli tak, powinieneś pomyśleć o zbliżeniu się do nich. Jeśli nie, jeśli widzisz, że ciągle się spóźniają, lub narzekają na swoje życie osobiste zamiast pozostać skupionym, czas na ponowną ocenę tej decyzji. Wybierz ostrożnie, ponieważ jest to Twoja szansa na sukces w biznesie.

2. Zadzwoń do przyjaciela

Przyjaciele są wspaniałym źródłem informacji, z którym można się zapoznać, gdy szukasz ludzi, którzy dołączą do Twojej firmy. Nie byłbyś jedynym, który wybrał partnera spośród przyjaciół, ponieważ inne firmy odnoszące sukces zrobiły to samo, nawet jeśli eksperci odradzają ten pomysł. Zawsze szukaj przyjaciela, który ma inny zestaw umiejętności niż ty. W ten sposób, nawzajem się uzupełnicie. Co z wadami, takimi jak mieszanie przyjaźni z biznesem?  Być może ryzykujesz przyjaźń i czasami trudno jest wyznaczyć granicę między partnerstwem biznesowym a przyjaźnią. A być może okaże się to strzałem w dziesiątkę i będzie tworzyć idealny zespół w pracy.

3. Sieć

Jeśli jesteś członkiem branżowej grupy np. na Facebooku, dlaczego nie poszukać właśnie tam  partnera ? Nie jesteś członkiem? W takim razie stań się jednym z nich. Wyszukaj grupy sieciowe, które mają członków w branży, z którymi będziesz mógł pracować lub w których obecnie prowadzisz działalność gospodarczą.

Nie chcesz znaleźć kogoś online? Wypróbuj popularne portale ogłoszeniowe. Można tam znaleźć dziesiątki ogłoszeń osób, które chciałyby zainwestować w działający już biznes.

4. Członkowie rodziny

Inną opcją jest rozmowa z członkami rodziny, ale bądź bardzo ostrożny. Członkowie rodziny mają najlepsze intencje i generalnie chcą, abyś odniósł sukces, i dlatego są wspaniałymi partnerami biznesowymi. Znasz ich również pod każdym względem: ich podejście do spraw biznesowych, nawyki zawodowe i umiejętności rozwiązywania problemów. Minusy współpracy z rodziną? Czasami trudno jest powiedzieć “nie”, a sytuacja w związku z tym może stać się napięta. Relacje biznesowe mogą się przenieść na relacje rodzinne. Tak więc, ta opcja jest naprawdę dla tych, którzy mają solidne relacje i wielkie umiejętności komunikacyjne. Pamiętaj, że biznes to biznes i musisz wyznaczyć granicę.

5. Weź udział w warsztatach lub kursach.

Nadal nie masz szczęścia? Idź na warsztaty lub weź udział w kursach, spotkaniach. W całej Polsce odbywają się warsztaty na temat rozpoczęcia działalności gospodarczej lub znalezienia pomysłu na biznes. Dlaczego nie rozważyć wzięcia w nich udziału? Poznasz ludzi, którzy są tam z tych samych powodów, co Ty. Czyż nie o to chodzi? Tak, być może będziesz musiał zainwestować pieniądze, aby wziąć udział w tych kursach, ale w końcu zbudujesz swój własny zestaw umiejętności, więc nie poniesiesz tu żadnych strat. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że realizujesz swój pomysł na biznes.  

Potrzebujesz więcej rad? Odwiedź nasz blog.

Skomentuj:
Komentarz
Name
Email