Jakie oszustwa inwestycyjne czyhają na inwestorów?

Jakie oszustwa inwestycyjne czyhają na inwestorów?

Szacuje się, że każdego roku amerykańscy inwestorzy tracą od 40 do 50 miliardów dolarów na oszustwa. Co więcej, 17% dorosłej populacji będzie co roku padać ofiarą oszustw inwestycyjnych. Oszuści, którzy odnieśli sukces, wiedzą dokładnie, jak oszukać niczego niepodejrzewającego inwestora.

Wszyscy widzieliśmy “szukam inwestora”, gwarantowane zyski”, czy też “możliwe wysokie zyski” sformułowania zachęcające umieszczone w ogłoszeniach. Czy to wszystko są oszustwa, trudno powiedzieć, ale jest kilka rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, chcąc zainwestować. Są to między innymi opłaty z góry, przelewy bankowe i oszustwa związane z kartami kredytowymi.

Oszustwa związane z opłatami zaliczkowymi

Powszechnym przykładem tego typu oszustw jest wiadomość e-mail “Wysokie zyski na wyciągnięcie ręki”, którą wszyscy zdajemy się otrzymywać. Jakkolwiek komiczne może się to wydawać, nie wszystkie e-maile wyglądają na oszustwa i mogą być łatwo wzięte za e-mail od legalnego brokera lub agenta. Historia jest zazwyczaj taka sama: inwestor musi zapłacić opłatę, aby uzyskać dostęp do wielkich inwestycji. Niektóre z tych oszustw mogą nawet odnosić się do czynników ryzyka inwestycyjnego i będą naśladować dokładne e-maile otrzymane z legalnych źródeł. Skąd więc wiadomo, jaka jest różnica?

Po pierwsze, inwestor musi zrobić swoje własne badania. Nigdy nie akceptuj innych inwestorów jako dowodu legalnego biznesu, chyba że znasz ich osobiście. Po drugie, zbadaj firmę, w którą zamierzasz zainwestować, poproś o plany biznesowe i publiczne dokumenty. W szczególności należy zwracać uwagę na prośby o przekazanie pieniędzy. Przelewy tego typu już powinny być sygnałem ostrzegawczym.

Przelewy pieniężne

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest “Jeśli przelejecie swoje pieniądze poza USA, a biznes okaże się to oszustwem, prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczycie swoich pieniędzy”. Inwestorzy muszą pamiętać, że za każdym razem, gdy inwestują, niezależnie od tego, czy jest to inwestycja zagraniczna czy krajowa, powinni szukać pewnych wskazówek, które powinny oznaczać daną inwestycję:

– Fundusze są wysyłane do osoby
– Środki są wysyłane do skrzynki pocztowej lub na adres wirtualny; lub
– Należy załączyć notatkę stwierdzającą, że środki są przeznaczone na cel niezwiązany z inwestycją (pożyczka osobista dla rodziny lub na prywatne wydatki).

Niedawno Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) podjęła działania przeciwko jednemu z takich systemów, który wykorzystywał telefoniczne centra obsługi klienta w celu pozyskania inwestorów. Inwestorzy płacili za inwestycje za pomocą przelewów bankowych lub kart kredytowych. W złożonej skardze wielu inwestorów stwierdziło, że stracili znaczną część swojego kapitału.

Karty kredytowe

Oszuści zazwyczaj poproszą o kartę kredytową lub przelew bankowy, jak podano powyżej, w celu sfinansowania inwestycji. W normalnych okolicznościach, licencjonowane lub zarejestrowane firmy odmówią przyznania inwestycji za pomocą kart kredytowych. Inwestycja ta powinna być ostrzeżeniem, jeśli:

– Inwestor jest zachęcany do otwarcia nowego kredytu lub zwiększenia istniejącego limitu (limitów).
– Inwestorzy są proszeni o podział płatności
– Inwestorowi mówi się, że w ciągu najbliższych 30 dni zarobi wystarczająco dużo pieniędzy, aby spłacić rachunek karty kredytowej.

Najważniejsze jest to, że żadna inwestycja nie jest gwarantowana. Każdy, kto oferuje wysokie lub gwarantowane zwroty, powinien być natychmiast sceptycznie nastawiony. Inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem i nie można udzielić żadnych gwarancji, zwłaszcza w przypadku inwestycji typu start-up. Jeśli uważasz, że możesz mieć do czynienia z oszustwem, sprawdź listę oszustw na naszej stronie lub porozmawiaj z doradcą.

Uwaga: W Gaininvestors.pl dokładamy wszelkich starań, aby usunąć reklamy podnoszące flagi, jednak ponieważ jesteśmy tylko platformą, a nie doradcą czy firmą inwestycyjną, nie możemy zagwarantować, że wszystkie inwestycje są legalne. Nalegamy, aby inwestor przeprowadził badanie due diligence i prosimy, aby poinformował nas w przypadku pojawienia się podejrzeń.

Skomentuj:
Komentarz
Name
Email