Kupię firmę - czyli jak przeprowadzić przejęcie przedsiębiorstwa.

Kupię firmę – czyli jak przeprowadzić przejęcie przedsiębiorstwa.

Znalezienie ? firmy na sprzedaż? i jej przejęcie to długi, trudny i skomplikowany proces. Poprzedzony powinien być solidną analizą, badaniem rynku i określeniem własnych potrzeb. Zwykle przedsiębiorcy decydują się na przejęcie firmy, gdy planują rozszerzenie własnej ofert rynkowej, zwiększenie posiadanych kompetencji w ramach swojej organizacji, czy ekspansji działalności, a co za tym idzie jej rozwojem, który jest trudny ze względu na wysycony rynek lub też chcą dobrze zainwestować posiadany budżet.

Motywacji do działania jest zatem wiele i jej określenie pozwoli na bardziej efektywne późniejsze decyzje. Sam bowiem pomysł “? kupię firmę? ” to zdecydowanie za mało.

Kolejnym ważnym punktem jest dookreślenie, czym konkretnie jesteśmy zainteresowani poszukując ? firmy na sprzedaż? ? Otóż to, co potocznie nazywamy “? sprzedaż firmy? ” może ostatecznie przybrać kilka form: 1. sprzedaż całości lub części przedsiębiorstwa 2. sprzedaż majątku przedsiębiorstwa 3. sprzedaż części lub całości udziałów

Jeżeli motywacja i konkretne działanie związane z kupnem organizacji zostało określone pozostaje ustalenie listy potencjalnych celów przejęcia. Na początkowym etapie wykaz ten może być dość długi. Tworzy się go między innymi na podstawie wywiadów i analiz rynkowych, przeszukując portale ogłoszeniowe czy branżowe. Warto też tu dookreślić, czym dokładnie jesteśmy zainteresowani – ? kupnem firmy zadłużonej? , czy może poszukujemy ? dużej firmy na sprzedaż? , a może dobrze zapowiadającego się startup’a?

Posiadając już odpowiednią listę organizacji należy przejść do kolejnego etapu, jakim jest weryfikacja, czy właściciela faktycznie interesuje ? sprzedaż firmy? lub jest skłonny dokonać tego typu transakcji. Na tym etapie, kontaktując się z przedsiębiorcami nie należy zapomnieć o konieczności odpowiedniej prezentacji swojej propozycji z zaznaczeniem korzyści, jakie z całej transakcji uzyska sprzedający firmę.

Po zawężeniu listy przedsiębiorstw do przejęcia dobrze jest przeprowadzić analizę, czyli audyt firm. Powinien on brać pod uwagę sytuację prawną, ekonomiczną i techniczną. Dzięki niej określić można podejmowene ryzyko inwestycyjnie i przygotować adekwatną propozycję finansową.

Ostatnim krokiem są negocjacje. Warto tu oczywiście skorzystać z pomocy prawników, dzięki której cały proces przejdzie sprawniej a ostateczna oferta będzie korzystniejsza dla obu stron.

Skomentuj:
Komentarz
Name
Email