Oszustwa inwestycyjne

Oszustwa inwestycyjne

Lista kontrolna dla inwestorów

Czy obiecano Ci gwarantowany zwrot

1. Tak: Inwestor powinien być nieufny wobec takich obietnic. Nie ma inwestycji typu start-up ani projektów, które mogłyby zaoferować taką obietnicę.
2. Nie: Czytaj dalej.

Inwestycja może pochwalić się niskim lub zerowym ryzykiem?

1. Tak: Inwestycje zwykle wiążą się z jakimś ryzykiem, a na pewno nie ma inwestycji, w których ryzyka nie ma. Inwestor powinien pamiętać, że inwestycja o niskim ryzyku przynosi również niskie zwroty. Nie ma czegoś takiego jak niskie ryzyko i wysokie zwroty.
2. Nie: Czytaj dalej

Czy została zastosowana presja, by działać szybko?

1. Tak: Oszuści wykorzystają taktykę nacisku, aby dokonać sprzedaży lub zdobyć fundusze. Uważaj na takie taktyki. Jeśli zostaniesz poproszony o podjęcie decyzji na miejscu lub w bardzo krótkim czasie, jest to prawdopodobnie oszustwo. Większość inwestycji w start-upy lub firmy wymaga czasu; czas na zbadanie firmy, przeczytanie biznesplanów, dołożenie należytej staranności itp. W przypadku presji lub desperacji ktoś chce pieniędzy, a nie relacji biznesowych.
2. Nie: Jak dotąd wszystko wydaje się w porządku, ale czytaj dalej.

Czy oferowano informacje poufne?

1. Tak: Jeśli zapytanie lub oferta inwestycyjna zawiera “gorące porady” lub informacje wewnętrzne, jest to czerwona flaga. Inwestor powinien zakwestionować motywację osoby udzielającej porady. Jeżeli wskazówki są fałszywe, inwestor straci wszystkie swoje środki lub, co gorsza, zostanie uwikłany w sytuacje budzące wątpliwości kwestii prawnej. Legalne firmy rozpoczynające działalność i spółki nie będą oferować tajnych informacji, chyba że inwestor jest na ostatnim etapie lub już zainwestował.
2. Nie: Czytaj dalej.

Czy sprawdzono status rejestracji start-upów / wnioskodawców?

1. Nie: Przed rozpoczęciem pracy przy każdym uruchomieniu należy sprawdzić status rejestracji. Nie wiesz jak? Wejdź na stronę https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/CEIDG.Public.UI/Search.aspx

2. Tak: Jeśli wszystko się sprawdzi, inwestycja wygląda jak dotąd obiecująco.

Czy inwestycja jest weryfikowana?

1. Nie: Jeśli otrzymałeś niezamówioną prośbę, zawsze sprawdzaj informacje w sprawdzalnych źródłach. Jeśli projekt nie może zostać zweryfikowany, inwestor powinien wycofać się z umowy.
2. Tak: Jeśli wszystko zostało zweryfikowane i do tej pory nie zniknęły żadne czerwone flagi, inwestycja wydaje się uzasadniona.

Czy inwestycja jest zrozumiała?

1. Nie: Inwestor nie powinien inwestować, dopóki w pełni nie zrozumie projektu, w który chce włożyć swoje pieniądze. Inwestor powinien wziąć pod uwagę podatki i opłaty, a także sposób, w jaki inwestor realizuje swoje własne cele finansowe. Należy poprosić o dodatkowe wyjaśnienia.
2. Tak: czytaj dalej.

Jak znalazłeś inwestycję?

1. Online, telefon, SMS: jeśli zwrócono się do Ciebie o inwestycję bez wiarygodnych informacji, nie odpowiadaj. Najpierw dokładnie sprawdź informacje, jeśli żądanie wydaje się „wiarygodne”. Jeśli nie, usuń wiadomość e-mail lub wiadomość.
2. Poprzez grupę, do której należysz: Oszuści mogą wykorzystywać twoją grupę do atakowania inwestorów w ramach oszustwa podobieństwa. Inwestor powinien zachować ostrożność i zachować należytą staranność.
3. Wiarygodne źródło (rodzina, doradca inwestycyjny itp.): Jeśli otrzymałeś informacje z wiarygodnego źródła lub od osoby, z której wcześniej korzystałeś jako źródło inwestycji, inwestycja powinna być uzasadniona. Pamiętaj jednak, aby za każdym razem zachować należytą staranność.
4. Inne: Zawsze sprawdzaj status rejestracji i weryfikuj informacje. W razie wątpliwości zadawaj pytania lub porady z zewnętrznego źródła.

Skomentuj:
Komentarz
Name
Email