Startup - jak zdobyć finansowanie?

Startup – jak zdobyć finansowanie?

Jednym z zasadniczych problemów, z jakimi borykają się osoby mające ciekawy pomysł na biznes, jest brak funduszy. W dzisiejszych czasach, można jednak i ten problem rozwiązać korzystając z różnorodnych form finansowania. Dziś chcielibyśmy w tym temacie pozostać, ale skupiając się na startup’ach, które w ostatnim czasie, cieszą się bardzo dużą popularnością.

Na początku należy jednak wyjaśnić sobie, czym są startupy i czym one różnią się od zwykłych firm. Startup jest to organizacja, która powstaje po to, aby rozwijać się, poprzez poszukiwanie skalowalnego modelu biznesowego. Taki rodzaj biznesu dąży do tego, by znaleźć sposób na zarobienie jak największych pieniędzy, poprzez odpowiednie rozwiązania. No, ale przecież firma, która powstaje też do tego dąży, prawda? Tak, ale startupy to przedsięwzięcia, które tworzą dany produkt, lub usługę, w ryzykownych warunkach, nie wiedząc, czy dany produkt osiągnie sukces na rynku. Własny startup, to coś, czego na rynku nie ma, co jest nowe, co może sprawić, że wraz z danym rozwiązaniem, zapoczątkujemy rewolucję. Chcąc na takie coś postawić, a nie mając pieniędzy, dobrze sprawdzi się szukanie inwestora, dzięki któremu nasz oryginalny i niecodzienny pomysł, będzie mógł zostać zrealizowany.

Co zamiast inwestora?

Oczywiście nie od początku musimy stawiać na inwestora, bowiem wiadomo, że wiąże się to z utratą części udziałów w swojej firmie. Przed podjęciem tego kroku, warto zarabiać pierwsze pieniądze na swoich klientach. Krok po kroku, a być można uda się sfinansować dane rozwiązanie z własnych przychodów. A jeśli jest taka szansa, dobrze sprawdzi się pożyczka u rodziny i znajomych, bowiem dzięki temu, będziemy mieli kapitał na start, bez potrzeby zapłaty odsetek, lub utraty udziałów.

Jeśli jednak nie mamy takiej szansy, wówczas idealne sprawdzi się opcja: szukam inwestora, lub szukam sposobu, by inwestor znalazł nas. Co należy zrobić, by z takiej pomocy dla startupu skorzystać?

  • tworzymy założenia koncepcyjne naszego biznesu

Musimy określić wszystko, co związane jest z naszym pomysłem. Czym jest nasz produkt, jak będziemy go produkować, co jest nam potrzebne do jego stworzenia. Im więcej informacji i potrzebnych treści, tym lepiej.

  • tworzymy model finansowy

Jedną z najważniejszych rzeczy jest to, by umieć określić cenę jednostkową produkcji naszego produktu, jak również i tą, zakładaną do sprzedaży, by móc zobaczyć jaki zysk, będzie możliwy do osiągnięcia, przy sprzedaży jednej sztuki produktu. W takim modelu warto ująć prognozę sprzedaży produktu, prognozę przychodów i kosztów, prognozę przepływów finansowych, prognozę zatrudnienia i plan wydatków inwestycyjnych.

  • tworzymy prezentację sprzedażową

Prezentacja sprzedażowa to tak zwany pitch deck, którego zadaniem jest przekazanie potencjalnym inwestorom wszelkich niezbędnych informacji, by Ci, mogli się z nimi w pełni zapoznać. Im lepiej przekonamy daną osobę do naszego pomysłu, tym jest większa szansa, że osiągniemy założony cel. Jeśli dany inwestor szuka inwestycji, musimy pokazać mu nasz potencjał.

  • Inwestor

Jak znaleźć inwestora? Korzystamy z możliwości, jakie daje nam internet i z pomocy serwisów inwestycyjnych, na których podane są wszelkie niezbędne informacje

  • Dopełnienie formalności

Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem, a inwestor chce z nami współpracować, należy dopiąć wszystkie formalności i zacząć działać, by móc rozwijać swój biznes.

Skomentuj:
Komentarz
Name
Email